První ze série článků věnovaných cíleným tréninkům.
Než se pustíte do seriózního tréninkového procesu, je důležité porozumět svému tělu a uvědomit si, co a jak bude nutné trénovat pro dosažení správných tréninkových podnětů. Metabolismus je řada chemických procesů, které se neustále dějí v našich tělech, kvůli přeměně potravy (sacharidy, proteiny, tuky i další složky) na energii.
Během tréninku se snažíme o co největší efektivitu při transformaci takto uložené energie, v našem případě pro pohyb vpřed.
Abychom toho docílili, je nezbytné trénovat v různých intenzitách, protože právě různé intenzity stimulují různé metabolické způsoby přeměny energie.
Představte si 5 různých úrovní tréninkového nasazení.
Po tréninku máte lepší bazální hladiny, než před ním.
Tímto způsobem zvyšujete schopnost organismu účinně odbourávat laktát.
Tady se pohybujete ve fázi energetického krytí aktivity mezi spalováním tuku a glykolýzou (lidově řečeno pálením cukrů / glukózy).
V této zóně už jedete v zásadě pouze na glykolýzu. Pálíte glukózu, jejíž zásoby jsou poměrně rychle vyčerpatelné, navíc glykogen uložený ve svalech se spotřebovává jen pro potřeby daného svalu.
Stimulujete svoji anaerobní kapacitu, tedy schopnost svalové práce bez přístupu kyslíku.
Jak jsou tyto zóny rozloženy u vás můžete zjistit z údajů správně nastaveného sporttestru nebo jiného měření, můžete se řídit pociťovanou námahou (RPE), srdeční frekvencí, množstvím laktátu, výkonem.
Tyto zóny nejsou ale úplně fixní, dochází k menším změnám v závislosti na délce trvání aktivity.
V pokračování se podíváme trochu podrobněji na laktát.
Zdroj: zkušenosti autora a